Na ozářenou Městskou plovárnu zavítaly tisíce lidí, aby zde zažily jedinečný program inspirovaný čínským novým rokem a Festivalem světla
# Příspěvek bez tagů
Vloženo02. 03. 2015
Text Správce systému
Na Městské plovárně se 20. a 21. února v rámci Festivalu světla rozzářily stovky lampionů, svíček a reflektorů. Kulturní program byl inspirován příchodem čínského nového roku – návštěvníci zde mohli shlédnout divadelní představení „Kachničky Ošidori“, taneční vystoupení inspirované japonskými haiku, světelnou instalaci japonské umělkyně nebo se zaposlouchat do ambientní rytmů DJ Zjooka. S přípravou akce vydatně pomohli dobrovolníci Klubu strážných andělů i příznivci Pěstuj prostor. Zájem návštěvníků předčil všechna očekávání, na plovárnu během dvou dnů zavítalo více než 5 tisíc lidí.
Fotoalbum ZDE.
Festival světla pořádaný Plzní 2015 rozsvítil město od pátku, přípravy na plovárně však probíhaly celý týden. Japonská umělkyně Kazumi Kashimura zde spolu s dobrovolníky vytvářela světelnou instalaci z PET lahví, jako reakci na téma ekologie a recyklace. Obyčejným lahvím „vdechly duši“ miniaturní LED žárovky a vítaly návštěvníky přicházející po břehu Radbuzy od DEPA2015.
Samotnou plovárnu proměnil v magické místo svit lampiónů, svíček a barevných reflektorů. Obzvláště působivé byly bílé břízy na protějším břehu Radbuzy, zrcadlící se na namodralé hladině. Zájemci si mohli vše prohlédnout i z loďky převozníka, který se sem opět po několikaměsíční přestávce vrátil.
Pátek
V pátek se se světovou premiérou hry „Kachničky Ošidori“ představila divadelní skupina Geld und Money Theatre Plzeň – první komerčně úspěšné loutkové divadlo. Velice vtipné krátké představení postavené na japonské povídce o vraždě posvátného vodního ptáka několikrát po sobě zopakovali. Stolní divadlo – původně zamýšlené pro skupinky cca 10 přísedících – shlédly davy stovek lidí. Z Japonska se následně návštěvníci přenesli do Číny díky hudební skupině Pražské S’–ču. Jan Chmelarčík na citeru zheng, Lenka Cvrčková na housličky erhu a Štěpán Němec na bambusové flétny zahráli během večera celkem třikrát, diváci si vytleskali i přídavky. Tadiční čínskou hudbu střídalo vstoupení plzeňské taneční školy NoTa inspirované japonskou poezií haiku, které diváky nalákalo do prostoru náplavky přímo nad řekou.
Krátce po desáté hodině vyrazil z plovárny lampionový průvod na blízkou vyhlídku, s napjatým očekáváním, jaké překvapení zde účastníky čeká. Za svitu svic jste se mohli zaposlouchat do tónů klavírní skladby v podání Václava Čubra doprovázené pohyby tanečnic.
Sobota
Sobotní program zahájilo noční koupání otužilců zpestřené průjezdem osvětlené dračí lodi Pilsner Dragons. Klub sportovních otužilců Plzeň si pro své představení vyrobil speciální plovoucí oheň a plavci se vyzbrojili čelovkami a barevnými LED pásky, pomocí kterých vytvářeli na hladině živý obraz slunce. DJ Zjook, který do představení otužilců zapojil české melodie se brzy přenesl na Dálný východ a jeho ambientní hra vytvořila skvělý podkres celého večera. Stovky diváků na terasách i na náplavce ohromila ohňová show Žonglér o. s. speciálně laděná do asijského stylu. A mezi tím vším se – v pátek stejně jako v sobotu – občas zavlnil čínský lev, kterého můžete znát z čínských průvodů, a mimo dětí překvapil i nejednoho dospělého. Večerní program opět završil lampiónový průvod na vyhlídku s překvapením.
Ke spokojenosti návštěvníků jistě přispělo i dobré jídlo, na jehož zajištění se podílela i plzeňská komunita a dobrovolníci, a tradiční „zimní nápoje“ – svařák, punč či horký mošt ze stvolenské moštárny, stejně jako káva či čaj. Máme obrovskou radost, že plovárna okouzlila tisíce návštěvníků, a děkujeme všem, díky kterým se to podařilo – od desítek dobrovolníků po bezvadné účinkující. Na další setkání se těší tým Pěstuj Prostor, z. s., který akci pořádal v rámci programu Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015 a ve spolupráci s Centrem protidrogové prevence a terapie, Majákem Plzně, OPEN A.i.R. a dalšími partnery.