Obnovená Městská plovárna v Plzni zahájí třetí sezónu – odstartuje v rámci Evropského dne sousedů, pokračovat bude až do podzimu

# divadlo, hudba, komunitní akce, kulturní akce, plovárna, tanec, umění, veřejný prostor

Vloženo24. 05. 2016

Text Správce systému

Místo pro setkávání a alternativní kulturní akce, které si rychle získalo přízeň Plzeňanů, opět ožije netradičním programem. Před třemi lety se na břehy řeky Radbuzy díky úsilí místních nadšenců a mezinárodních dobrovolníků vrátil život. Od té doby míří každé léto na Městskou plovárnu tisíce návštěvníků, aby si užili živou hudbu, občerstvení, lodičky nebo jen tak poseděli u vody. Poslední květnový víkend se plovárna po zimní přestávce opět otevře široké veřejnosti a připojí se k Evropskému dni sousedů. Po zbytek sezóny pak bude otevřena každý týden od pátku do neděle.

Městská plovárna, obnovená v roce 2014, se v uplynulých dvou letech stala dějištěm mnoha zajímavých komunitních a kulturních akcí. Také pro tuto sezónu chystají členové spolku Pěstuj prostor spolu s dobrovolníky, místními organizacemi a dalšími zájemci nabitý program. Zahájí ho Evropský den sousedů, festival vyhlašovaný Plzní 2015, do kterého se plovárna zapojí již podruhé. V sobotu 28. května odpoledne budou pro návštěvníky připraveny vodní hry a divadelní představení improvizační skupiny Improverti. V podvečer se zasedne ke společné sousedské večeři a chybět nebude ani koncert kapely Second Band Acoustic. V neděli 29. května bude plovárna znovu otevřena celé odpoledne a zamíří na ni i sousedská procházka nazvaná „Řeka ve městě“. S architekty Markem Sivákem a Silvií Hašlovou v roli průvodců budou účastníci putovat za minulostí řeky Radbuzy. Sraz účastníků je ve 14 hodin u Památníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží. Vstupenky na procházku je možné zakoupit předem v sítích Plzeňská vstupenka a GoOut, další informace jsou k dispozici na webových stránkách Evropského dnu sousedů: www.evropskydensousedu.cz/.

„Od června bude plovárna otevřena každý týden od pátku do neděle. Až do konce září nabídne návštěvníkům občerstvení, ohniště k opékání, půjčovnu lodiček, hry a knihy k zapůjčení, prostor pro sport a hry a další aktivity pro děti i dospělé. Příjemné chvíle mohou kolemjdoucí strávit také v bývalém Plovárenském parku – dnes spíš lesíku – s vyhlídkou na řeku, uměleckou instalací obřích kamenů, houpačkou a pozůstatky původních schodišť s umělými pařezy,“ říká Barbora Procházková, provozní plovárny.  „Léto na plovárně zpestří řada komunitních a kulturních akcí – mezi nimi mimo jiné divadelní minifestival, hudební a taneční večery, či Plovárenské dny, které jsou již tradičně vrcholem sezóny. Podrobnosti o programu budou zveřejněny na stránkách Městské plovárny: plovarna.plzne.cz/program,“ dodává.

 

Podrobný program Evropského dne sousedů na Městské plovárně:

Sobota 28. 5. 2016 (plovárna otevřena 14:00-22:00)
14:30-17:00 program pro děti a dospělé (vodní hry, výroba lodiček, aj.)
17:00 divadelní představení improvizační divadelní skupiny Improverti
18:00 sousedská večeře
19:30-20:30 koncert skupiny Second Band Acoustic

Neděle 29. 5. 2016 (plovárna otevřena 14:00-20:00)
14:00 sousedská procházka „Řeka ve městě“ (sraz u Památníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží)

 

Pravidelná otevírací doba červen – září 2016
pá: 17:00 – 22:00
so: 14:00 – 22:00
ne: 14:00 – 20:00

Seznam dalších akcí na plovárně naleznete zde.

 

Obnova Městské plovárny započala v roce 2014 díky podnětu, který podala iniciativa Maják Plzně do Otevřené výzvy Pěstuj prostor, pořádané Plzní 2015. Proběhlo několik participačních setkání a workshopů, jichž se zúčastnila široká veřejnost, odborníci, místní neziskové organizace, zástupci městských obvodů i stávající uživatelé plovárenských objektů. Na společné plánování navázaly workcampy a další dobrovolnické aktivity, které umožnily plány postupně realizovat. Na plovárně vzniklo zázemí pro pořádání kulturních a komunitních akcí, místo bylo uklizeno i zbaveno přebujelé vegetace. Díky spolupráci se studenty Fakulty architektury ČVUT doplnil prostor u řeky originální mobiliář, který po dlouhé době opět láká k posezení. Od svého „znovuzrození“ plovárna hostila desítky workshopů, přednášek, divadelních a hudebních vystoupení i tanečních večerů. Obnovu Městské plovárny podpořili: Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Plzeň, Centrum protidrogové prevence a terapie, Mobilní architektonická kancelář, Maják Plzně, OPEN A.i.R, Klub strážných andělů, firmy Boels, Eurovia, Dřevo Trust, Krinner a další.