Večer s recentní archeologií na Městské plovárně

# komunitní akce, plovárna

Vloženo13. 08. 2018

Text Správce systému

Přednáška vášnivých archeologů určená všem zájemcům o moderní historii, nadšeným návštěvníkům památek, ale třeba i urbexerům.

24. srpna od 18.00 hodin na Městské plovárně

Tři témata:
Vodní nádrže a jejich vliv na kulturní krajinu,
Západočeské barokní dvory
Protivzdušná obrana Plzně,

Dva archeologové:
Martin Váňa a Martin Cikán, členové sdružení Asociace recentní archeologie.

Asociace recentní archeologie pořádá ve spolupráci se spolkem Pěstuj prostor přednáškový večer na Městské plovárně. Dva archeologové představí několik témat z oblasti archeologie nedávné minulosti. Akce je určena pro zájemce o moderní historii, nadšené návštěvníky památek, ale třeba i urbexery. Přednáška začíná ve 20.00 hodin, plovárna bude pro návštěvníky otevřena od 17.00 hodin, od 18.00 hodin bude připraven hudební doprovod.

Vodní nádrže a jejich vliv na kulturní krajinu
Přednáší: Martin Váňa
Večer na plovárně otevře tematický příspěvek zaměřený na velké vodní nádrži postavené v průběhu 20. století. Rozsáhlá přehradní díla zaplavila desítky obcí, zpřetrhala významné komunikace a pohřbila nespočet větších či menších kulturních památek. Co se dnes skrývá pod hladinou umělých jezer a jakým způsobem můžeme zkoumat zatopené pozůstatky původní krajiny?

Západočeské barokní dvory
Přednáší: Martin Cikán
Příspěvek o vranovském (Rabštejn nad Střelou) a kokořovském (Žlutice) dvoře pojedná o dvou rozdílných příkladech architektury a koncepce staveb zajišťujících hospodářské zázemí pro novověká města a vrchnostenská sídla v době baroka. Oba dvory se podobají svou dispozicí, liší se však svou velikostí a výzdobou. Jak kokořovský, tak vranovský dvůr se ale významně podílí na utváření charakteru barokní kulturní krajiny.

Protivzdušná obrana Plzně
Přednáší: Martin Cikán a Martin Váňa
Večer uzavře přednáška o největším plzeňském projektu Asociace recentní archeologie – Protivzdušná obrana Plzně. Kde se v okolí našeho města nacházely baterie protileteckých děl a co nám po nich zůstalo?

Aktuální informace o přednášce najdete zde.