Druhá plovárenská sezóna začíná! Od jara do podzimu se při procházce podél Radbuzy určitě nudit nebudete

# Příspěvek bez tagů

Vloženo14. 05. 2015

Text Správce systému

Městská plovárna vloni za pomoci místních i zahraničních dobrovolníků po dlouhých letech ožila. I letos nabídne spoustu zajímavých akcí, kde si přijdou na své děti i dospělí. Těšit se můžete na divadlo, koncerty, workshopy i architektonické přednášky. Od června do září navíc bude plovárna otevřena pravidelně každý víkend.

Publikováno: 23. 4. 2015
adresa: Doudlevecká 71, Plzeň
facebook.com/mestskaplovarna

 

mestskaPlovarna_jaro2015_program_web

 

ST 6/5 18:30   SPODNÍ PROUDY: ŘÍČNÍ PLOVÁRNY
V rámci jarního cyklu přednášek ožije Plovárna architekturou. Setkání budou věnována lázním, říčním plovárnám, architektuře na vodě i na souši, veřejnému prostoru a samozřejmě také komunitním aktivitám. První přednáška je zaměřena na historii a architekturu plováren a na společenský život u vody. Jak vypadá a funguje současná moderní plovárna? Je řeka důležitá pro okolní komunitu? Těšit se můžete na skvělé realizace architektů Prokše a Přikryla a na vyprávění o proměně plzeňské Městské plovárny i dalších plováren. Vstupné 40 Kč. Plakát zde.

ST 13/5 18:00   NOC LITERATURY
Plovárna se zařadí mezi jedno z deseti netradičních míst v Plzni, kde budou herci z divadla Alfa a Divadla Josefa Kajetána Tyla předčítat z děl současné evropské literatury. Poslechnout si můžete úryvek z knihy britské autorky Deborah Levyové v podání Jana Anderleho. Čtení bude probíhat na jednotlivých místech paralelně v půlhodinových intervalech. Jsou blízko sebe, pokud máte rychlé nohy, stihnete je obejít všechna. Noc literatury v Plzni pořádá Plzeň 2015 ve spolupráci s Českými centry a Svazem knihovníků. Vstup zdarma. Více informací zde. Leták zde.

PÁ 15/5 16:00   OTVÍRÁNÍ PLOVÁRNY
Přijďte s námi otevřít letošní sezónu na Městské plovárně! Pomozte nám v pátek 15. 5. s přípravou plovárny na letní provoz a užijte si večer u ohně. Budete mít možnost seznámit se s lidmi, kteří pro plovárnu dýchají, a dozvědět se spoustu zajímavých příběhů. Nahlaste se dopředu na info@pestujprostor.cz, zajistíme pro vás občerstvení. Akci pořádáme ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. Vstup zdarma. Plakát zde.

SO 16/5 19:00   ZAHAJOVACÍ KONCERT
V sobotu vás u příležitosti otvirání plovárny zveme na zahajovací koncert legendárních Ponožek pana Semtamťuka. Jejich repertoár pokrývá jazz, folk a hospodskej šraml, ale zaslechnete tam i world-music, skáčko nebo rock. Zejména se ale s nimi můžete pohoupat na vlnách Plovárny – kapela dokonce vydala stejnojmenné album. Noční plovárnu pak rozezní rytmy známého plzeňského DJ Dioma. Vstup zdarma. Plakát zde.

ST 20/5 18:30   SPODNÍ PROUDY: FENOMÉN LÁZNĚ
Druhá z cyklu přednášek na Městské plovárně bude vyprávět o svěžím vánku v architektuře lázní u nás i v zahraničí. Nevynecháme ani ikonické Městské lázně v Plzni. Jsou dnes fungující městské lázně utopickou představou? Mohla se Plzeň stát romantickým lázeňským městem? Mezi hosty přivítáme architekta Jana Soukupa, bojovníka za záchranu lázní v Kyselce P. P. Riese a skupinu Fair art, mladé právníky a umělce, které spojuje zájem o současné umění a právo. Vstupné 40 Kč. Plakát zde.

SO 23/5 10:00   PERFECT DAY NA PLOVÁRNĚ
Tato plovárenská sobota se odehraje ve znamení neoficiální umělecké scény. Místní i přespolní umělci – tanečníci, hudebníci, herci, malíři, fotografové a další – vytvoří z plovárny lákavý svět amatérského umění plný vystoupení a představení pro děti i dospělé. Součástí akce bude výstava fotografií a obrazů, večer se uskuteční koncert několika kapel. Akci pořádá nezisková kavárna Perfect world ve spolupráci s Pěstuj prostor. Výtěžek z prodeje občerstvení poputuje na nadační fond Perfect, z něhož se financují vzdělávací výjezdy dětí bez domova. Vstup zdarma. Více informací zde.

SO 30/5 14:00   EVROPSKÝ DEN SOUSEDŮ
Na Městské plovárně jsme v rámci letošního Evropského dne sousedů připravili speciální program RetroHry našich babiček a dědečků. Přijďte si společně zahrát panáka, badminton, kuličky a spoustu dalších her. Užijte si i komunitní večeři s vůní pečeného prasete. Během dne bude otevřená plovárenská kavárna, společně připravíme sousedské občerstvení a možná se při tom i seznámíte se svými novými sousedy. Nebude chybět ani živá hudba a převozník. Vstup zdarma.

ST 3/6 18:30   SPODNÍ PROUDY: ARCHITEKTURA NA VODĚ
Jsou objekty na vodě – hausbóty, plovoucí sauny nebo vodní domy – atraktivní i pro Plzeň? Jaké to je žít na vodě? Třetí z cyklu přednášek na plovárně představí ty nejzajímavější architektonické návrhy a realizace pro vodní prostředí ve městech i mimo ně. Zveme Vás na diskuzi o obtížné sounáležitosti konstrukce a designu. Vstupné 40 Kč. Plakát zde.

ST 17/6 18:30   SPODNÍ PROUDY: PLZEŇ A JEJÍ ŘEKY
Jak Plzeňané využívají jedinečnost místa s pěti řekami? Je správné obracet k těmto řekám město zády nebo můžeme lépe využít jejich potenciál? Jak si představujete chataření ve městě 21. století? Čtvrtá z cyklu přednášek se soustředí na plzeňské řeky coby krajinný fenomén i atraktivní městský prostor. Vstupné 40 Kč. Plakát zde.

PÁ 19/6 16:00   DIVADLO NA PLOVÁRNĚ
Plovárna se v červnu promění v divadelní jeviště. Plzeňský spolek Klenba uvede ve světové premiéře originální autorský kus, který v této chvíli píše na míru plovárenským kulisám. V průběhu večera se odehrají i další divadelní vystoupení – program bude upřesněn, sledujte stránky plovarna.plzne.cz. Vstup zdarma.

ČERVEN-ZÁŘÍ PÁ 16-21, SO 10-21, NE 10-19   VÍKENDY NA MĚSTSKÉ PLOVÁRNĚ
Přijďte si odpočinout na Městskou plovárnu. Zpestřete si jarní, letní i podzimní vycházku občerstvením, posezením u řeky nebo jízdou na lodičce. Svezte se na druhou stranu řeky s převozníkem jako za starých plovárenských časů. A až se oteplí, nezapomeňte si plavky!

V létě se také můžete těšit na:

17-19/7 PLOVÁRENSKÉ DNY

srpen-září LANDART NA PLOVÁRNĚ

Druhá polovina letošních „pěstujprostorových“ PŘEDNÁŠEK se odehraje na podzim na téma bulvárů coby veřejných prostorů.

Během akcí pro vás vždy bude otevřena plovárenská kavárna. Akce pořádá spolek Pěstuj prostor za podpory Plzně 2015, Ministerstva kultury ČR, města Plzně a firmy Boels Rental (není-li uvedeno jinak).

Spolupracující partneři: Centrum protidrogové prevence a terapie, Maják Plzně, Mobilní architektonická kancelář, Klub strážných andělů, Open A.i.R., Perfect World, Česká centra, Svaz knihovníků, Český svaz ochránců přírody