Komiksová výstava představí tři životy Městské plovárny

# akce, městská plovárna, výstava

Vloženo03. 10. 2019

Text Správce systému

Ve středu 9. října od 17.30 hod proběhne na Městské plovárně vernisáž speciální komiksové výstavy „Tři životy Plovárny“. Ta u příležitosti očekávané rekonstrukce Plovárny přibližuje její minulost, současnost i budoucnost. Návštěvníci se mohou těšit na slavnostní přípitek, komentovanou prohlídku i slovo autorů komiksů.

„První část výstavy stručnou a poutavou formou seznamuje návštěvníky s důležitými událostmi v dávné i nedávné historii Plovárny a také s tím, jakou by si Plzeňané Plovárnu přáli do budoucna. Její druhá část vykresluje atmosféru a fungování tohoto místa v jednotlivých obdobích pomocí krátkých příběhů – některé z nich jsme sesbírali od pamětníků časů minulých i od současných návštěvníků,“ vysvětluje Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor, organizátorka akce. „Máme radost, že komiksy vytvořili absolventi Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU – Marie Kohoutová, Pavlína Veselá, Vít Kovář a Kamila Pokorná, nejedná se jen o informativní a zábavné čtení, ale i o kvalitní uměleckou práci,“ dodává. 

Výstava také připomíná nutnost rekonstrukce Plovárny pro zajištění jejího pravidelného fungování do budoucna. Spolek Pěstuj prostor ji ve spolupráci s veřejností a řadou organizací po 6 sezón oživoval a opečovával. V letech 2017-2018 spolu s dalšími odborníky připravil rozsáhlý soubor podkladů, ve kterých shrnul své zkušenosti, předpoklady úspěšného budoucího provozu a ideální postup pro rekonstrukci.

„Vidíme, že vedení města má o rekonstrukci Plovárny zájem, zahrnulo ji do svého programového prohlášení. Zástupci města a obvodů se také letos v květnu zúčastnili veřejné diskuse přímo na Plovárně, kde jí vyjádřili podporu. Rádi bychom však, aby se přípravný proces nastartoval co nejdříve, pokud se má provést kvalitně, bude příprava vyžadovat několik let, tak aby se místo zatím neproměnilo k horšímu nebo na něj lidé nezapomněli. V první fázi nejde o žádná velká rizika či investice, spíše o to potvrdit, že město vidí potenciál v budoucnosti Plovárny jako komunitního místa, a začít připravovat podmínky výzvy pro budoucího provozovatele, uvádí Marek Sivák, předseda spolku Pěstuj prostor.

Komiksy budou umístěny na dřevěném pavilonu vedle hřiště u Městské plovárny, ke zhlédnutí budou minimálně do konce roku.
Výstavu si můžete prohlédnout také online: Tři životy Plovárny / komiksová výstava.

Výstava vznikla díky podpoře tiskárny Euroverlag, Ministerstva kultury České republiky a Městského obvodu Plzeň 3.
Za poskytnutí historických materiálů děkujeme iniciativě Maják Plzně (Lukáši Máchovi), 
Národopisnému muzeu Plzeňska, Oddělení novějších dějin Západočeského muzea v Plzni, Archivu města Plzně, Státnímu oblastnímu archivu v Plzni, rodině Maderů, Miroslavu Brunclíkovi a Rudolfu Homolovi.