Podpořte Městskou plovárnu. Podívejte se na igráčkové video, zachraňte lásku na plovárně a dozvíte se, jak celý příběh dopadne.

# Příspěvek bez tagů

Vloženo13. 04. 2015

Text Správce systému

PLOVÁRNA POTŘEBUJE VAŠI POMOC, bez lodiček a bez převozníka nemůže fungovat. Přispějte na pramici pro převozníka a na kanoe, aby si všichni mohli užít romantické projížďky po Radbuze. Zachraňte lásku na Plovárně a dozvíte se, jak celý příběh dopadne. Čekají vás zajímavé odměny a náš nehynoucí vděk.

VIDEO SHLÉDNETE A PŘISPĚT MŮŽETE ZDE.

CO JE NÁŠ CÍL?
Chceme, aby se Plovárna stala oblíbeným pohodovým místem, kde si budete moci v klidu odpočinout, posedět, dát si dobrou kávu, po více jak 50 letech využít služeb převozníka, občerstvit se, půjčit si lodičku, nebo se zúčastnit jedné z mnoha kulturních akcí. Jde nám o kontinuální rozvoj území za participace spoluobčanů, kteří by dříve zpustlé místo vzali znovu za své, a záleželo by jim na něm. Plovárna se tak může stát místem pravidelného setkávání sousedů, cílem procházek a výletů. Jde nám o vytvoření pevné komunity, která by toto místo do budoucna udržela v co nejlepším stavu a dále ho rozvíjela.

OBNOVA
Prvotní idea k oživení plovárny vzešla z podnětu plzeňských občanů v rámci „otevřené výzvy pro malé změny v plzeňském veřejném prostoru“, tehdy komunitního programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015. Podnět vybrala v roce 2013 odborná porota jako jeden z vítězných. Organizátoři programu – nynější členové spolku – ve spolupráci s autory podnětu uspořádali v březnu 2014 plánovací workshop k obnově plovárny a následně v červenci 2014 mezinárodní pracovní workcamp. V rámci workcampu přijelo do Plzně 10 zahraničních dobrovolníků, ke kterým se přidali místní občané a společně uskutečnili první etapu úprav plovárny.

Během 14 dnů, kdy převozník na Plovárně dočasně fungoval, převezl přes řeku 403 osob, 14 psů, 19 kol, 10 kočárků, 3 koloběžky a 2 odstrkovadla!

Kromě workcampu proběhlo na plovárně několik kulturních a komunitních akcí – sousedské večere, cyklus přednášek o architektuře a veřejném prostoru, bleší trh pro nejmenší, pamětnická setkání, hudební a divadelní představení a další. Chceme na toto navázat a dlouhodobě plovárnu udržovat a rozvíjet.

HISTORIE
Prostor bývalé Městské plovárny byl v dobách první republiky oblíbeným cílem pro plzeňské občany. Fungovala zde plovárenská restaurace, 3 bazény, taneční parket pro plzeňskou smetánku a říční převoz. Od uzavření plovárny v 60. letech však místo jen chátralo. Náplavka, kde se dříve slunili plovárenští návštěvníci a hráli si děti, se stala útočištěm pochybných existencí a divokou skládkou. Z plovárenské vyhlídky už dávno není přes náletové dřeviny nikam vidět a mezi vrstvou odpadu přespávalo pravidelně několik lidí bez domova. Lidé na zdejší cyklostezce spíše přidali do kroku a šlápli do pedálů, než aby se zastavili.