Přijďte si na Plovárnu užít první ze dvou letošních kulturních akcí a zjistěte, jak to vypadá s její budoucností

# komunitní akce, městská plovárna, řeky

Vloženo07. 05. 2019

Text Správce systému

Městskou plovárnu, kterou v roce 2014 obnovil spolek Pěstuj prostor s pomocí dobrovolníků, si oblíbili Plzeňané všech generací. Ke svému dlouhodobému fungování však potřebuje rekonstrukci. V letošním roce je proto její provoz omezen a spolek své síly soustředí na jednání s městem, jež Plovárnu vlastní. Jak to vypadá s její budoucností se dozvíte v sobotu 18. května na akci Třetí život Plovárny, která nabídne pestrý program pro děti i dospělé.

Jak to bude letos s Plovárnou?“…To je škoda, že tento rok bude zavřeno, je to jedno z nejlepších míst v Plzni“… „A budou aspoň nějaké akce?“…. takové otázky dostává spolek Pěstuj prostor několikrát týdně. Provoz Plovárny v provizorních podmínkách, ve kterých se nyní nachází, je velmi náročný. Již několik let proto spolek podniká postupné kroky k domluvě a přípravě její rekonstrukce, aby se zajistily podmínky potřebné pro udržitelnou budoucnost. Například v letech 2017-2018 zpracoval s podporou sdružení Zelené město rozsáhlé podklady pro rekonstrukci Plovárny.

„Letos směřujeme svou energii především k dalším jednáním s vlastníkem Plovárny, tedy městem Plzní ale i městskými obvody, o možnostech nastartování procesu rekonstrukce. Byli bychom rádi, kdyby město co nejdříve sestavilo například odbornou pracovní skupinu, v rámci které by se doladily všechny neznámé, aby šlo alespoň v příštím roce přípravu rozjet již zcela naplno a lidé se tak zrekonstruované Plovárny dočkali co nejdříve. Čas běží a přišlo by nám škoda, pokud by se energie věnovaná do pěti let rozžití tohoto krásného místa nechala postupně uvadat,“ vysvětluje předseda spolku Marek Sivák. Ten spatřuje drobné úskalí v tom, že jde o pro město poměrně atypický projekt.

Navrhli jsme ale městu „ideální postup“ tak, aby se zajistila vysoká kvalita návrhu, aktivní zapojení lidí a zároveň to byla pro město bezpečná cesta bez větších rizik. Zároveň mu nabízíme svou pomoc, není čeho se bát. Oceňujeme tedy, že si nové vedení města zařadilo Plovárnu do programového prohlášení. Plovárna je srdcem širokého parkového území podél Radbuzy, které bude nutné revitalizovat tak jako tak, v okolí mají postupně vyrůst stovky nových bytů a kanceláří. A lidé se v besedách shodli, že bez toho „srdce“ by místo fungovalo jen napůl, že v jiných parcích takové komunitní zázemí chybí. Tady je, byla po něm obrovská poptávka ze strany lidí všech věkových skupin i zájmů, stačí to udržet,“ dodává Sivák.

Ani v letošním roce však lidé nebudou o akce na Plovárně zcela ochuzeni. Příjemné odpoledne u řeky s programem pro malé i velké si mohou užít v sobotu 18. května od 15 hodin. Pro návštěvníky je připraveno divadlo pro děti, tentokrát Medvědí pohádky v podání divadla Rolnička, workshopy pro malé i velké (včetně sběru vzpomínek na Plovárnu a přání do budoucnosti), Improshow divadla Klenba nebo koncerty kapel Emotikon a Ženeveš. Po celou dobu bude fungovat netradiční minigolf z dílny Mobilní architektonické kanceláře, půjčovna lodí a převozník. Kromě toho se podrobněji dozvědí, jak to vypadá s budoucností Plovárny a co by měly být další kroky směřující k její rekonstrukci, pozváni jsou také zástupci města Plzně.

„Název akce odkazuje na tři etapy v historii Plovárny. Její fungování v letech 1910 – cca 1965, poté „novodobou historii“, kdy jsme ji v roce 2014 spolu s dalšími nadšenci obnovili a stala se dějištěm řady komunitně-kulturních akcí a, doufejme, třetí období – Plovárnu po rekonstrukci. Podle přání Plzeňanů, které vzešlo z loňské plánovací besedy, by se měla stát „živým a bezpečným místem s pravidelným provozem, komunitním zázemím, kavárnou a občasnou větší kulturní akcí“,“ dodává Silvie Hašlová z Pěstuj prostor.

——————————————————————————————–

Program:
15.00 / Medvědí pohádky / divadlo Rolnička
16-19.00 / Workshopy pro malé i velké:
> postav si své plovoucí město / Architektura pro děti aneb Město letí
> Plovárna v komiksech / Marie Kohoutová
17.00 / Co bude dál s Plovárnou / Pěstuj prostor a město Plzeň
18.00 / Improshow / Divadelní spolek Klenba
19.00 / Emotikon / plzeňský rock-blues
20.00 / Ženeveš / alternative-punk

Po celou dobu / netradiční minigolf (MAK! / Mobilní architektonická kancelář), převozník, půjčovna lodiček, občerstvení

Vstupné / 60 Kč dospělí, 40 Kč děti

Akci pořádá spolek Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury České republiky a Městského obvodu Plzeň 3. O Městskou plovárnu Pěstuj prostor pečuje také za podpory dalších partnerů: sdružení Zelené město (Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňská teplárenská, Vodárna Plzeň, Škoda Transportation, město Plzeň a Plzeňský kraj), firem Euroverlag a Boels Rental a Centra protidrogové prevence a terapie.